Jelen és jövő a hajózásban
A hajózás reneszánszát éli. Mind formailag, mind fontosságát illetően egyre jobban előtérbe kerül. Az emberek sokkal jobban vonzódnak a vitorlás hajókhoz, mint a nagy utasszállítókhoz, mert a látvány sokkal több kalandot ígér, mint egy „fém szörnyeteg”. Ebben a szellemben kezdték el újra építeni a régi formákat, modernizált változatban.
Szép példa erre az 1992-ben épült „Club Med” nevű luxusvitorlás amely a Földközi és a Karib tengeren cirkál. A hajó 187,2 méter hosszú 5 árbócos összesen 2500 négyzetméternyi vitorlafelülettel. Érdekessége, hogy az 5 árbócon 7 darab vitorla van. Az orrvitorlához hasonlóan a hátsó árbócon is van egy plusz ú.n. „besan” vitorla. 392 utas befogadására alkalmas a hajó.
Klasszikus két árbocos
1994-ben egy holland kapitány (Aent Kingma) egy klasszikus keresztvitorlás 2 árbócos „brigget” tervezett. A hajó, mely az 1850-es éveket idézi, az Aphrodite nevet kapta. 31 méter hosszú, 383 négyzetméternyi vitorlafelülete van. 32 utas befogadására tervezték. Az utazás érdekessége, hogy az utasok (bár luxuskabinokban laknak) részt vehetnek a vitorlás kezelésében, betekintést nyerve ezzel a régi idők tengerészéletébe. Nem akkora kaland mint egy tandemugrás, de megéri kipróbálni.
Két különleges vitorlás 2003-ból
A 2003-as év két érdekességet is hozott vitorlásfronton. Az egyik a Greenpeace-nek épült kutatóhajó a Beluga II. 34 méteres hossza lehetővé teszi mind a folyóvízi, mind a tengeri és a part menti hajózást is. Különleges felépítésű, hiszen mindössze másfél árbócos, de 7 vitorlával összesen 342 négyzetméternyi felület feszül a szélnek. Ezt irányítva érezni az elemi erőket, olyan érzés mint nagy szélben ejtőernyőzni. Az elemek ereje semmihez sem fogható.
A másik érdekesség egy Indonéz pinisiből (jellegzetes 2 árbócos Indonéz teherszállító hajó) épített hajó, amely kész állapotában megtévesztésig hasonlít egy kínai dzsunkára. Már modern technológiával készült, de megőrizve a régi formákat. A konstrukció tökéletesen sikerült, hiszen Pekingből hazajöttek vele tulajdonosaik Európába. A hajó alakja régi klasszikusakat idéz. Az építése is javarészt hagyományos technológiával történt, de azért kicsit modernebb a berendezése, hiszen minden luxust megad, amit csak az utasok szeretnének.
A következő hajó már a jövőt idézi. 2006-ban Tom Perkins építette ezt a csodát. Karbonszálas forgatható árbócokra szerelték a 2396 négyzetméternyi betekerhető vitorlázatot, amelyek könnyedén repítik akár 20 csomó felett is (30-35 km/h) a 88 méteres hajótestet.
Mind a vitorlázat, mind az árbócok számítógép vezéreltek és motoros működtetésűek. A hajó az ú.n. Dyna-Rigg, Wilhelm Prössl hamburgi mérnök találmánya. Külön érdekesség, hogy a 60-as évekből!!!
Szintén 2006-os építésű az első SkySail rendszerű hajó. A motor kiegészítéseként egy teleszkópárbócra erősített vontatósárkányt használnak. Tulajdonképpen úgy működik mint a kite csak kicsit nagyobban. Nagyon hasonlít a tandemejtőernyőhöz, hiszen azoknak akkora a felületük, hogy egy könnyebb utassal akár emelkedni is lehet vele megfelelő szélviszonyok esetén.
A Beaufort nevű hajó az első a sorban. A vitorlafelület 160 négyzetméter a kötél hossza 270 méter.
Végezetül ejtsünk szót a jövő hajótestjeit építő, tesztelő, a hajók Forma-1-éről az „America’s Cup”-ról. 1851-óta létezik a verseny. Nevét az első versenyt megnyerő hajóról az America-ról kapta. 1992 óta homologizálták a hajókat, 24-25 méter közötti lehet a hajótest és 320-360 négyzetméter közötti lehet a vitorlázata. Ezekkel a paraméterekkel nem meglepő a 30 csomó (55 km/h) feletti menetteljesítmény. A képen a 2007-es nyertes az Alinghi látható.
A hajózásról készített sorozatom végére értem. Nincs más hátra, hogy jó szelet kívánjak mindenkinek aki úgy dönt kipróbálja ezt a műfajt. Akár versenyezni, akár túrázni vagy akár csak ismerkedni szeretnél a vitorlázással, írj bátran, segítünk.
Tandemugrás a Hungary Skydive csapatával - Ejtőernyőzz velünk!
Tandemugrást tervezel? A legjobb helyen jársz! Foglald le tademugrásod időpontját, akűr a következő hétvégére, éld át a szabadesés szabadságát, csodáld meg a világot egy olyan nézőpontból, amit talán még sosem láttál! Ha a tandemugrás árak érdekelnek, itt megtalálod.
Életre szóló élményben lesz részed, amit akár a barátaidnak is megmutathatsz majd, egy sör, vagy egy dupla adag franciakrémes mellett!
Hívj bennünket most a +36 20 349 7999 számon!
Tandemugrás és a média
Érdekes, egyedi ajándék a saját fotókból készült mozaikkép A +- gombbal nagyíts a képen, hogy lásd a kicsiket is.
Tandemugrás és a drónok
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy jön össze a tandemugrás és a drónok. Nos, a válasz egyszerű hiszen a tandemugrás és a drónozás is tekinthető hobbinak, de vannak akik magasabb szinten művelik ezeket tevékenységeket, sőt a drónozás már versenysporttá nőtte ki magát....
Tandemugrás technikai szemmel: az ejtőernyős repülőgépek
A tandemugrás és az ejtőernyőzés említésekor kevés szót ejtünk a gépekről, amelyek lehetővé teszik, hogy élvezhessük a szabadesést, átélhessük a zuhanás élményét. Itt az ideje, készüljön egy cikk a repülőgépekről, amelyekből ejtőernyőzünk vagy éppen tandemugrást...